آزمون شخصیتی مایرز-بریگز
۲۶ام آبان ۱۳۹۶ سورن

آزمون شخصیتی مایرز-بریگزReviewed by محمود دبستانی on Aug 13Rating: 5.0آزمون شخصیتی مایرز-بریگزآزمون شخصیتی مایرز-بریگز MBTI یک پرسشنامه و ابزار خودسنجی است که برای قابل درک و استفاده نمودن نظریه ی سنخ‌های روانشناسی یونگ در زندگی روزمره طراحی گردیده است.

آزمون شخصیتی مایرز-بریگز MBTI یک پرسشنامه و ابزار خودسنجی است که برای قابل درک و استفاده نمودن نظریه ی سنخ‌های روانشناسی یونگ در زندگی روزمره طراحی گردیده است.

آزمون شخصیتی مایرز-بریگز توسط مایرز- بریگز (۱۹۲۰) بر مبنای نظریه شخصیتی یونگ ساخته شده است.

نظریه تیپ شخصیت یونگ، یکی از جامع‌ترین نظریه‌هایی است که تاکنون بکار رفته است. بر این اساس، وقتی ذهن فعال است، (اطلاعات را دریافت و درک می‌کند و یا آن‌ها را سازمان‌دهی و در موردشان نتیجه‌گیری و داوری می‌کند).

برای دریافت اطلاعات دو راه متفاوت وجود دارد که یونگ آن‌ها را حسی و شهودی نامید و شیوه‌های متفاوت داوری را فکری و احساسی نام‌گذاری کرد. همه افراد در دنیای درونی و بیرونی خود از این چهار پدیده ضروری بهره می‌برند.

آزمون شخصیتی مایرز-بریگز MBTI دارای فرم‌های متفاوتی است که هر کدام کاربردهای متفاوتی دارد.

اولین فرم‌های آزمون شخصیتی مایرز-بریگز MBTI فرم‌های A و B است که در سال های ۱۹۴۴- ۱۹۲۴ برای مشخص ساختن ترجیحات ساخته شدند.

ادامه تحقیقات در سال های ۱۹۶۲- ۱۹۵۶ منجر به ایجاد فرم‌های C و E شد. فرم F  با ۱۶۶ سؤال در سال ۱۹۶۲ ساخته شد ولی از رایج‌ترین آن‌ها فرم G است؛ که در سال ۱۹۸۹ منتشر شد و در دو مطالعه در سال ۲۰۰۱ و در سال ۲۰۰۳ مورد بازبینی قرار گرفت.

فرم M

این ابزار کامل‌ترین نسخه نسل اول آزمون شخصیتی مایرز-بریگز است. فرم M سنخ نمای مایرز –بریگز شامل ۹۳ سوال بوده و در مقایسه با فرم G مزایا و تصریحاتی داشته و برای بزرگ‌سالان هنجاریابی شده است.

فرم Q

فرم Q  برجسته‌ترین ابزار نسل دوم آزمون شخصیتی مایرز-بریگز است که متشکل از ۱۴۴ سؤال هست. این ابزار فقط از طریق رایانه قابل نمره‌گذاری است.

آزمون شخصیتی مایرز-بریگز عینی بوده و قابل‌اجرا بر روی افراد به هنجار است. آخرین نسخه ی این آزمون شامل ۸۷ سوال است و می‌توان از آن در راستای پژوهش یا به عنوان یک ابزار بالینی یا آموزشی استفاده نمود. سؤالات این پرسشنامه را هر فردی با داشتن حداقل سواد- در حد تحصیلات بالاتر از دوره ابتدایی – می‌تواند پاسخ دهد.DOC آزمون شخصیتی مایرز-بریگز آزمون شخصیتی مایرز-بریگز doc

تعداد صفحات: ۲۶

حجم: ۳۳۹۰ kb

جهت سفارش لطفا اطلاعات زير را تکميل نماييد :


توجه:

کاربر گرامی ، بلافاصله پس از خرید ، دکمه ی دریافت فایل نمایان شده و نیز لینک دانلود به ایمیلتان ارسال می گردد.

 

 آزمون شخصیتی مایرز-بریگز آزمون شخصیتی مایرز-بریگز icon print 103

مطالب پیشنهادی