سورن پینت - دهقان فداکار درگذشت
۱۳ام آذر ۱۳۹۶ سورن

دهقان فداکار درگذشت
ریزعلی خواجوی که آوازه فداکاری او در جلوگیری از تصادم قطار در کتاب های درسی دوره ابتدایی آمده است در سال ۱۳۴۱ و در سن ۳۲ سالگی شب‌ هنگام در حالی که در کنار ریل قطار حرکت می‌کرد، دفعتا متوجّه مسدود شدن مسیر قطار به علت ریزش کوه شده و بلافاصله برای توقف قطار دست به اقدام می شود . او دراین ارتباط کت خود را آتش می زند و به نشانه هشدار به سمت قطار آن حرکت می کند ، هنگامی که مشاهده می کند مسوولان قطار متوجه هشدار های وی نشدند با تفنگ شکاری خود چندین گلوله هوایی شلیک می کند و سرانجام موفق به توقف قطار شده و جان صدها نفر را نجات می دهد.
دهقان فداکار در شرح بیان این حادثه گفته است مسافران قطار که از کنه حادثه بی خبر بودند ابتدا به وی اعتراض کرده و حتی او را به سبب این کار کتک زدند اما بعدا که متوجه رهایی از خطر بزرگ شدند ضمن عذرخواهی اقدام دهقان فداکار را ستودند و این گونه شد که قصه ماجرای فداکاری وی برای انتقال به نسل های بعدی در کتاب های دوره ابتدایی با عنوان دهقان فداکار تدریس شد.

ریزعلی خواجوی، فرزند علی‌اصغر، روز پنجم اسفندماه سال ۱۳۰۹ خورشیدی در روستای قلعه جوق شهرستان میانه متولد شده است .

در سال ۱۳۸۵ در آیینی دردانشگاه تهران مسوولان کشوری با اعطای تندیس ” ملی فداکاری ” از وی تجلیل کردند. ماجرای دهقان فداکار یک بار در سال ۱۳۴۷ با روایتی مشابه دستمایهٔ فیلم مستندی به نام «اون شب که بارون اومد (حماسهٔ روستازادهٔ گرگانی)» به کارگردانی کامران شیردل قرار گرفت.

ریزعلی خواجوی در روز شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۶ در سن ۸۶ سالگی به دلیل عارضه شدید ریوی، در بیمارستان امام رضای تبریز درگذشت


مطالب پیشنهادی