ارائه خدمات تیم سیار اوژانس اجتماعی با سامانه 123
۱۹ام اردیبهشت ۱۳۹۷ سورن

سورن پینت: اورژانس اجتماعی یکی از برنامه‌های مداخله ای با هدف پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی است که خدمات خود را از طریق خط تلفن ۱۲۳، تیم سیار اورژانس و پایگاه خدمات اجتماعی ارائه می دهد و در بحران های فردی، خانوادگی و اجتماعی مداخله می کند. مردم می توانند خشونت های خانگی به ویژه کودک آزاری، همسر آزاری و خودکشی را با کارشناسان سامانه ۱۲۳ درمیان بگذارند.

رضا جعفری، رئیس اورژانس اجتماعی کشور در گفت و گو با ایرنا افزود: تا سال ۹۵ حدود ۱۹۷ مرکز اورژانس اجتماعی در کشور فعالیت داشتند و سال گذشته با توجه به الزامات برنامه ششم توسعه در ۱۵۰ مرکز اورژانس اجتماعی در همه شهرهای بالای ۵۰ هزار نفر، راه اندازی شد و هزار و ۷۰۰ نفر نیرو نیز در این مراکز جذب شدند و هم اکنون در مجموع ۳۴۷ مرکز اورژانس اجتماعی در کشور وجود دارد.

وی اضافه کرد: با توجه به روند رو به رشد آسیب های اجتماعی در کشور، سازمان بهزیستی خدمات متعددی در این زمینه راه اندازی کرده است. تیم سیار خدمات اوژانس اجتماعی یکی از این خدمات است که خودروهای ون مناسب سازی شده در این تیم با گشت زنی در مناطق پر آسیب، خدمات لازم را ارائه می دهند.

رئیس اورژانس اجتماعی سازمان بهزیستی اظهار داشت: مراکز مداخله در بحران نیز به صورت سرپایی یا نگهداری موقت، بحران های فردی، خانوادگی و اجتماعی را از طریق ارائه خدمات فوری و تخصصی لازم به افراد آسیب دیده اجتماعی یا در معرض آسیب اجتماعی کاهش می دهد و کنترل می کند.

جعفری افزود: پایگاه خدمات اجتماعی در حاشیه شهرها و سکونتگاه های غیررسمی نیز با توجه به بستر سلامت اجتماعی موجود در محله و تشکیل تیم های محلی متشکل از نمایندگان مردمی، ریش سفیدان و نمایندگان سازمان های رسمی تلاش می کنند تا نیازها و مشکلات را از زبان مردم بشنوند و آنها را برطرف کنند.

وی تاکید کرد: هر چند در حوزه اورژانس اجتماعی در منطقه پیشرو هستیم اما باید ساختار فیزیکی این مراکز توسعه یابد چرا که امکانات فعلی نمی تواند کشور را به اهداف واقعی مورد نظر و تعریف شده برساند.


مطالب پیشنهادی